SKOCZÓW WEATHER
baner
13. Cieszyńska Noc Muzeów
nocza
Zapraszamy w imieniu własnym i wszystkich wymienionych poniżej w programie instytucji i stowarzyszeń na 13. CIESZYŃSKĄ NOC MUZEÓW do obu miast: Cieszyna i Czeskiego Cieszyna!
 
Pod Honorowym Patronatem Starosty Cieszyńskiego Pana Mieczysława Szczurka oraz Burmistrza Miasta Cieszyna Pani Gabrieli Staszkiewicz
PROGRAM
Cieszyn
 
1. Hufiec Ziemi Cieszyńskiej ZHP
ul. Żwirki i Wigury 2
19.00-01.00 wystawy: stała ekspozycja Izby Tradycji; „90-lecie tragedii w Cierlicku”, „95 lat hymnu Polskiego”, „Instruktorzy, którzy odeszli na wieczną wartę”
 
2. Muzeum Protestantyzmu w Kościele Jezusowym
pl. Kościelny 6 (wejście boczne)
19.00-24.00 ekspozycja stała; prezentacja ekslibrisu ks. Jerzego Trzanowskiego oraz unikatowych dzieł Jana Amosa Komeńskiego w 430. rocznicę urodzin obu twórców
19.15, 20.00, 21.00, 22.00 Joanna Lazar-Chmielowska i Wojciech Wantulok – prezentacje organowe
 
3. Muzeum Sióstr Boromeuszek
ul. Górny Rynek 6 (wejście od ul. Wyższa Brama)
18.00, 19.00, 20.00 Kaplica św. Rodziny i Muzeum SS Boromeuszek – zwiedzanie z przewodnikiem, grupy do 30 osób
 
4. Muzeum Śląska Cieszyńskiego
ul. Regera 6
19.00 inauguracja 13. Cieszyńskiej Nocy Muzeów – salwa armatnia Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego, kolejne o 20.00, 21.00, 22.00, Park Pokoju
19.15-24.00 ekspozycja stała „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”; mini-wykłady: 19.30 II wojna światowa na Śląsku Cieszyńskim; 19.30 J. Piłsudski i arc. Eugeniusz – modele Jana Raszki; 20.00 Stroje ludowe Śląska Cieszyńskiego; 20.00 Rotunda cieszyńska; 20.30 Medycyna i higiena XVIII w.; 20.30 O fenomenie cieszynki; 21.00 Ks. Szersznik i gabinety osobliwości; 21.00 Plebiscit 1920 (w jęz. czeskim) 21.30 Tragedia Pod Wałką 1942; 22.00 Obrzędy i zwyczaje Śląska Cieszyńskiego; 22.30 Złoty Wiek Cieszyna; 23.00 Ks. Szersznik i gabinety osobliwości
20.15, 21.15, 22.15, 23.15 tajemnica „Orlątka” – pokaz, Sala Egipska
19.45, 20.45, 21.45, 22.45, 23.45 szafa grająca Kalliope – pokaz, przed Salą Rzymską
Wystawy: „Wałka 1942 – współczesność i pamięć”, Galeria Wystaw Czasowych; „Plebiscyt 1920 / Plebiscit 1920”, współpraca: Slezská univerzita v Opavě, grant IVF, Sala Rzymska. Pokaz umundurowania i uzbrojenia – Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych; dworzec kolejowy z klocków LEGO; muzyka dawna w pałacu Larischów

5. Café Muzeum
ul. Regera 6
9.30-24.00 Cesarski Deser w zabytkowym wnętrzu dawnej stajni pałacowej

6. Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
17.00-22.00 Noc Twórczości Animatora: „Magiczne słowa” – warsztaty artystyczno-animacyjne, Park Pokoju
19.20, 20.20, 21.20 pokaz choreograficzny „Freedom”, dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego

7. Wielkomorawska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Leszy”
Park Pokoju
19.30-21.00 pokazy średniowiecznego kowalstwa oraz spotkania ze słowiańskimi handlarzami niewolników

8. Urząd Miejski
Rynek 1
19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 Sala Sesyjna w ratuszu – zwiedzanie z przewodnikiem

9. Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Rynek 12
12.00-22.00 „Fauna i zmora” Paulina Poczęta – wystawa, Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12
12.00-22.00 „Między Wschodem a Zachodem” – ikony i obrazy Jerzego Wojtowicza, wystawa, Galeria Ceglana
18.00-22.00 Noc w Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego – zwiedzanie ekspozycji, warsztaty, muzyka ludowa, Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego
18.00-22.00 Noc Otwartych Pracowni – pracownie malarstwa i rysunku, ceramiki oraz fotografii COK
18.00-22.00 warsztaty artystyczne z uczniami Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych w Cieszynie, sala konferencyjna COK
19.00-21.00 wizyta towarzysza Gierka w Cieszynie w latach 70. oraz uroczystości Straży Granicznej na rynku z lat 80. – pokaz filmów, sala widowiskowa, do 150 osób
 
10. Konwent Zakonu Bonifratrów w Cieszynie
pl. Londzina 1
20.00, 21.00, 22.00, 23.00 archiwum i biblioteka – zwiedzanie z przewodnikiem, grupy do 15 osób, zbiórka przed kościołem (obowiązują maseczki ochronne!)
 
11. Izba Cieszyńskich Mistrzów
Stary Targ 2
19.00-24.00 Mistrzowie Dawnego Rzemiosła – prezentacje
 
12. Biblioteka Miejska
ul. Głęboka 15
18.00-23.00 kiermasz książki używanej, I piętro
18.00-20.00 kiermasz książki przeczytanej (dla dzieci), parter
18.00-23.00 „Wytwórnia (o) zmroku” – warsztaty dla dzieci, parter
 
13. Teatr im. Adama Mickiewicza
Plac Teatralny 1
19.00, 21.00 zwiedzanie teatru – historia obiektu, prezentacja mechanicznych urządzeń scenicznych i zabezpieczeń ppoż. budynku, grupy do 50 osób
 
14. Książnica Cieszyńska
ul. Mennicza 46, zapisy w czytelni lub tel. 33 851 38 42
19.00-24.00 Noc z ks. Leopoldem Janem Szersznikiem; zwiedzanie biblioteki; prezentacja miniaturowego modlitewnika księżnej cieszyńskiej Elżbiety Lukrecji oraz innych obiektów z cieszyńskich zbiorów; projekcje multimedialne; konkurs historyczny z nagrodami; gry i zabawy dla dzieci z nagrodami; wydawnictwa Książnicy Cieszyńskiej
19.30, 21.00 „Białe kruki z biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika” – kuratorskie zwiedzanie wystawy (obowiązują zapisy!)
20.00, 22.00 pokazy konserwacji książek (obowiązują zapisy!)
 
15. Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie
ul. Mennicza 46, II piętro
19.00-24.00 wystawy: „Był sobie dokument…” oraz „Rzuć wszystko, jedź w góry” – turystyka górska w archiwaliach; „Podróże dalekie i bliskie utrwalone na dawnych fotografiach i pocztówkach” – projekcja multimedialna; zwiedzanie magazynu archiwalnego; kącik dla dzieci
 
16. Muzeum Drukarstwa
ul. Głęboka 50
19.00-24.00 zwiedzanie muzeum i galerii „Przystanek Grafika”
 
17. Koło Przewodników PTTK w Cieszynie
skwer św. Melchiora Grodzieckiego
19.00 „Rzemiosło i przemysł po obu stronach Olzy” – spacer z przewodnikiem, zbiórka pod pomnikiem cieszyńskiej Nike
 
18. Zamek Cieszyn
ul. Zamkowa 3 abc
17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00 spacer po zboczach Wzgórza Zamkowego, zbiórka przy pomniku Jana Kubisza, grupy do 10 osób (obowiązują zapisy!)
18.00-21.00 Magiczny Ekopapier – warsztaty, prowadzenie: Spółdzielnia Socjalna OFKA i ASK UŚ Cieszyn, dziedziniec
19.00-24.00 Graduation Projects 2022 – oprowadzanie po wystawie, budynek A
19.00-24.00 Wieża Piastowska i kaplica zamkowa pw. św. Mikołaja i św. Wacława
19.00-24.00 Komnata światła – selfie art room, budynek B
19.00-22.00 Stwórz własny inicjał – warsztaty artystyczne, budynek B
22.00-24.00 Tajemnice Wzgórza Zamkowego pod osłoną nocy – spacer, zbiórka przed PIT Zamku Cieszyn
 
19. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”
Góra Zamkowa
19.00-24.00 W Golęszyckim grodzie – pokazy rekonstrukcji historycznej, dziedziniec
21.00-22.00 Rekonstrukcja w historii, historia w rekonstrukcji – prelekcja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Golęszyce”, budynek B Zamku Cieszyn
 
20. Browar Zamkowy Cieszyn
ul. Dojazdowa 2
19.00-24.00 zwiedzanie browaru: warzelnia, piwnice, tunel lodowy, Izba Piwowarów z historią piwowarstwa, wejście przez bramę na Górze Zamkowej (ograniczenia dla zwiedzających: schody!)
 
21. Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
ul. Frysztacka 2
19.00-24.00 ekspozycja stała z atrakcjami dla pasjonatów historii najnowszej
20.00 Broń czarnoprochowa od Powstania Kościuszkowskiego do Powstania Styczniowego – wykład i pokaz Wojciecha Jasioka
21.00 Bagnety Wojska Polskiego 1914-1939 – prezentacja kolekcji Jarosława Maliny
Český Těšín
(oprowadzania i prezentacje w języku czeskim!)
 
22. Turistické informační centrum MOST / Informacja Turystyczna
18.00-22.00 Hlavní třída / ul. Główna 147/1a
 
23. Kavárna a Čítárna Avion / Kawiarnia i czytelnia Avion
Hlavní třída / ul. Główna 2061
18.00-22.00 międzywojenne klimaty kawiarniane
19.00-21.00 koncert kapeli góralskiej Czymuni
 
24. Muzeum Těšínska / Muzeum Ziemi Cieszyńskiej
Hlavní třída / ul. Główna 115/15
18.00 inauguracja Nocy Muzeów – salwa armatnia; zespół folklorystyczny Slezan
18.00-24.00 Pokazy dawnego rzemiosła: sałasznictwo, garncarstwo na kole, druciarstwo, rzeźbiarstwo, piernikarstwo, ceramika malowana, krawiectwo, szewstwo, kaletnictwo, warsztat alchemiczny, drukarstwo, płatnerstwo, mincarstwo; Slezan – tańce i pieśni ze Śląska Cieszyńskiego
Oprowadzania tematyczne po ekspozycji stałej: 19.00 Górnictwo; 20.00 Cieszyńscy Piastowie; 21.00 Rozwój przemysłowy i Józef Bożek; 22.00 Ziemia Cieszyńska w erze nowoczesnej
18.40, 19.20, 20.00, 20.40, 21.20, 22.00, 22.40, 23.20 Orchestrion – pokazy
18.00-20.00 występy uczniów szkoły muzycznej Pawła Kalety
18.00-22.00 zwiedzanie biblioteki muzealnej i podziemnego magazynu
 
25. Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova / Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Masarykovy sady / Al. Masaryka 73/24
19.00 wykład:„Święty z Cieszyna – Melchior Grodziecki”
 
26. Dobrovolní hasiči / Ochotnicza Straż Pożarna
Masarykovy sady / Al. Masaryka 67/34
18.00-21.00 zwiedzanie z przewodnikiem
 
27. Původní budova Prochaskovy tiskárny / Dawna drukarnia Prochasków
ul. Štefánikova / Štefánika 1828/2
18.00-20.00 zwiedzanie z przewodnikiem, zapisy tel. +420 558 711 866
 
28. Radnice / Ratusz
18.00-22.00 zwiedzanie wnętrza z przewodniczką
Náměstí ČSA / Pl. Armii Czechosłowackiej – wystawa panelowa „Muzeum jde do ulic Moravskoslezského kraje”
 
29. Kostel na Nivách / Kościół „Na Niwach”
Na Nivách / Na Niwach 1
18.00-21.00 zwiedzanie kościoła
 
30. Muzeum Slezské diakonie / Muzeum Diakonii Śląskiej
Na Nivách / Na Niwach 7
18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 zwiedzanie z przewodnikiem
 
31. Městská knihovna Český Těšín / Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie
ul. Ostravská / Ostrawska 1326/67
18.00-22.00 zwiedzanie biblioteki
 
32. Těšínské divadlo / Teatr Cieszyński
ul. Ostravská / Ostrawska 1326/67
18.00-22.00 zwiedzanie z przewodnikiem, również w języku polskim
Informacje
Miejsce imprezy: Cieszyn, Czeski Cieszyn
Kontakt z organizatorem:
Data rozpoczęcia: 2022-05-20 18:00:00
Data zakończenia: 2022-05-20 23:59:59
info

PUNKTY INFORMACJI
TURYSTYCZNEJ

MIT Karwina, Masarykovo náměstí č. 71

Telefon: 596318620

PIT Hażlach, ul. Główna 57, 43 - 419 Hażlach

Telefon: 33 852 23 63

MIT Trzyniec, Lidická 541, 739 61 Trzyniec

Telefon: 558 999 110

MIT Havířov, nám. Republiky 7, 736 01 Hawierzów

Telefon: 597 317 235

CIT, Štefánikova 17/27, 737 01 Czeski Cieszyn

Telefon: 720 043 697

Centrum Informacji, Bystrzyca č.276, 739 95 Bystrzyca

Telefon: 558 558 775

Centrum kultury i informacji w Jabłonkowie, Mariánské náměstí 1, 739 91 Jabłonków

Telefon: 558 358 013

PIT Goleszów, ul. Cieszyńska 29, 43 - 440 Goleszów

Telefon: 4799928 wew. 18

Górskie Centrum Informacji Turystycznej, Mosty koło Jabłonkowa

Telefon: 558 341 586

PIT Zebrzydowice, ulica ks. A. Janusza 21, 43-410 Zebrzydowice

Telefon: 32 469 34 25

PIT Dębowiec, ulica Widokowa 6, Łączka, 43-426 Dębowiec

Telefon: 33 858 83 51

PIT Strumień , 43-246 Strumień, Rynek 2

Telefon: 33 857 00 48

PIT Istebna, 43-470 Istebna 68

Telefon: 33 855 61 58

PIT Brenna, Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna

Telefon: 33 858 69 71

PIT Wisła, pl. B. Hoffa 3, 43-460 Wisła

Telefon: 33 855 34 56

PIT Ustroń, Rynek 2, 43-450 Ustroń

Telefon: 33 854 26 53

PIT Skoczów, Rynek 18, 43-430 Skoczów

Telefon: 33 853 38 54

PIT Cieszyn, Zamkowa 3B, 43-400 Cieszyn

Telefon: 33 851 08 21

APLIKACJA

Pobierz naszą aplikację mobilną na system Android lub iOS, w której znajdziesz: multimedialny przewodnik po szlakach tematycznych, opisy obiektów z nawigacją do nich oraz kalendarz najważniejszych wydarzeń w regionie.

Projekt Śląsk Cieszyński bez granic jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg VA Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těsínské Slezsko.